ŁAPACZ SNÓW

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Łapacz snów to dziś popularna ozdoba o charakterze etnicznym – dodają pomieszczeniom ciepła i są niebanalnym akcentem. Lecz łapacze snów to dziś nie tylko ozdoba naszych mieszkań czy domów, ale po prostu modny motyw, który pojawia się na ubraniach, w biżuterii, a nawet w tatuażach.

Zastanawialiście się  skąd się wzięły i jakie mają znaczenie??

 
   Legenda głosi, że niegdyś pewna Indianka miała duży kłopot ze swoim dzieckiem, które dręczone przez nocne koszmary nie chciało spać. Zdesperowana kobieta, w poszukiwaniu ratunku, udała się do starej przędzarki, która poleciła jej wykonanie sieci życia z gałązek wierzby i włókien bawełny. Kobieta zastosowała się do tej pracy, własnoręcznie zrobiła łapacz, który odtąd chronił jej dziecko w czasie snu. Ta niezwykła ozdoba, która przez wielu uznawana jest za swoisty amulet, pochodzi z Ameryki Południowej. To właśnie plemienni Indianie wymyślili i tworzyli łapacze snów, którym przypisywali tajemną moc ochrony przed złymi snami oraz wszelkimi negatywnymi mocami. Typowy łapacz snów to wisząca ozdoba, składająca się z sieci utkanej na okręgu oraz swobodnie zwisających piór, paciorków lub wstążek. Każda z części łapacza ma swoją funkcję. Wierzono, że zawieszony nad posłaniem amulet ma chronić śpiącego przed marami sennymi. Złe sny miały być filtrowane przez sieć łapacza, a następnie, wraz z pierwszymi promieniami słońca, spłynąć swobodnie po piórach i przejść w niebo.  Według niektórych wierzeń, łapacze mają także pomóc w zapamiętywaniu snów, a nawet stać się tarczą, chroniącą domowników przed wszelakim złem, które miałoby przekroczyć próg domu (dlatego niektórzy wieszają je przy wejściu). Mówi się także, że okrągła obręcz łapacza snów symbolizuje zamknięty krąg życia, Ziemię, cztery strony świata. Zaś sieć ma być odpowiednikiem więzów rodzinnych, powiązań krwi, jedności w grupie najbliższych ludzi.

 

Do wykonania łapacza potrzebne będą:

karton/tektura – ja wykorzystałam kartonowe pudło

nitka/włóczka/dratwa

piórka

klej na gorąco

tasiemki

koraliki

Z kartonika wycięłam  okrąg (średnica dowolna).

Brzegi okręgu owinęłam na okrętkę dratwą, następnie wyplotłam środek (można dodać koraliki) wiążąc supełki – tak aby ułożyły się w pożądany wzór.

Następnie zawiązujemy wstążki – ilość dowolna, do wstążek przyklejamy piórka klejem  na ciepło – piórka można przykleić do wszystkich wstążek lub tylko do niektórych.

UWAGA !!!!!!

Posiadacze  sierści  zamknijcie koty w innym pomieszczeniu – ponieważ do wykonania łapacza używamy wstążek, sznurków, piórek – koty myślą, że to ich zabawki i że chcemy się z nimi bawić – jak na załączonym obrazku – ja przyklejałam piórka, a kot odczepiał…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

O autorze

Zdjęcie profilowe Joanna Alicja
Joanna Alicja

„Tyle wiemy o sobie na ile nas sprawdzono”
Spokojna, niewinna osoba, zadziorna czy spokojna zawsze pozostaje sobą, doradzi czy nakrzyczy:D
Szczęśliwa posiadaczka kota (Tośki)
Moje zdolności? Sami zobaczycie 
z miesiąca na miesiąc odkrywam nowe zdolności :P
kobieta która nie jest fanka siedzenie w kuchni ,kulinarne posty powstają spontanicznie ,by "wyczyścić lodówkę"
uwielbiająca dobrą zabawę ,muze ,ludzi   .. 
kocha i chce być kochana

Zostaw komendarz

Copyright © 2017. Iznowutosamo.pl zrobione przez Piotr Babczyński

Przejdź do paska narzędzi